Takograf Hakkında

Takograf Hakkında

Bu makalemizde sizlere Takograf cihazı hakkında bazı bilgilere değineceğiz

Takograf hakkında kısa bir bilgi

Takograf hakkında kısa bir bilgi  verecek olursak Takograf kelimesinin kökeni Fransızcadır  ve  kamyon kamyonet tır gibi 3500 kilogram ve üzeri yük taşıyabilen arabalar, 9 yolcu ve daha üzeri yolcu taşıyabilen minibüs dolmuş otobüsler gibi arabalara takılması zorunlu olan bir cihazdır.

Takograf’ın yararları

Takograf’ın yararları konusuna kısaca değinecek olursak yararlarını anlatarak bitiremeyiz. Eğer bir Nakliyat firmasının sahibiyseniz. Sürücülerinizin katettiği mesafeyi hızlarını, bir yerden bir yere giderken ne kadar zamanda gittiklerini kaç saat yolda kaldıklarını kaç saat veya kaç dakika mola verdiklerini ve benzeri bilgileri Takograf sayesinde hiç yorulmadan kolaylıkla cevap bulabilirsiniz.

Eğer ki kendiniz arabayı kullanıyorsanız. Takografa bakarak ne yol katettiğinizi ve bu yolun kaydederken harcadığınız zamanı öğrenerek ne zamandır yolda olduğunu öğrenip kendinize bir plan hazırlayabilirsiniz. Örneğin takografa baktığınızda 450 kilometre yol katettiğiniz ve yolda 5 saatten fazla olduğunuzu gösteriyorsa ve varacağınız yere daha varsa. Artık yorulduğunuzun farkına varıp dinlenmeniz gerektiğini almamalısınız veya yine Takografa baktığınızda Takografta 200 kilometre yol katettiğiniz ve 1,5 saattir yolda olduğunuzu gösteriyorsa ve daha katedeceğiniz mesafe varsa yolunuza devam edebileceğinizi de anlayabilirsiniz. Tabi ki bu durum kişiden kişiye değişebilir. Kimisi yaşlıdır erken yorulur, kimisi gençtir geç yorulur. Sonuçta Herkes kendisini iyi tanır ve ne mesafe kat ettiği zaman. Ne  süre yolda kaldığı zaman yorulacağını tahmin edebilir.

Takograf cihazlarının böyle yararlarının yanında. Trafik polisine de yararı var örneğin sizi bir trafik polisinin durdurduğunu hayal edin. Trafik polisi takografa bakarak hız sınırını aşıp aşmadığınızı öğrenebilir veya kaç saattir yolda olduğunuzu öğrenip eğer uzun süredir yoldaysanız sizi uyarabilir ve dinlenmeniz gerektiğini söyleyebilir. Sonuçta herşey sizin iyiliğiniz için. Kısaca takograf’ın yararlarını sayarak bitiremeyiz. Onun için eğer arabanıza takograf taktırmak zorunlu olmasa bile bizden size en büyük tavsiye arabanıza takograf taktırın. Ama sonuçta en son kararı siz vereceksiniz.


Takograf Hakkında ile ilgili görsellerEtiketler: Takograf Maltepe, takograf yönetmeliği 2015, dijital takograf uzatıldımı, takograf istanbul, Beşiktaş takograf, takograf sıfırlama

Kategori: Makale

x